Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

13 stycznia społeczność szkolna uczciła 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Uczniowie zgromadzeni na apelu wysłuchali prezentacji na temat przebiegu i skutków największego polskiego zrywu niepodległościowego. Poznali też postacie i miejsca związane z wydarzeniami lat 1863 – 1865, rozgrywającymi się na Podlasiu. Następnie Dyrekcja szkoły wraz z nauczycielami i trzyosobowymi delegacjami klas I – VIII wyruszyli w krótką podróż śladami powstania styczniowego do Kodnia. Kolejnym punktem obchodów rocznicy było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pamiątkowym obeliskiem w Tucznej, skąd miejscowi powstańcy wyruszyli do walki nocą z 22 na 23 stycznia 1863r. Następnie delegacja odwiedziła miejsce spoczynku sześciu poległych w bitwie o Kodeń. Znajduje się ono na kodeńskim cmentarzu, w tym roku zostało gruntownie odnowione. Stąd uczestnicy wyjazdu udali się przed pamiątkową tablicę poświęconą powstańcom z Kodnia i okolic, znajdującą się przy bazylice. Tam również, jak i w poprzednich miejscach odśpiewany został Hymn Państwowy, złożone kwiaty i zapalone znicze. Wyrazem hołdu i pamięci była krótka modlitwa za poległych. W bazylice pw. Św. Anny, zgromadzeni wysłuchali krótkiej historii tego miejsca. Ostatnim zaplanowanym przystankiem był krzyż stojący w Uroczysku Borek, miejsce zbiórki powstańców z Huszczy, Tucznej, Wisek oraz mieszkańców Kodnia i okolic pod wodzą dowódcy Nenckiego z Dobromyśli. Uroczystość przygotowały i poprowadziły Panie: Bożena Kłoczko, Zofia Lipka, Edyta Polak i Renata Miciuk (dokumentacja fotograficzna).