NARODOWE CZYTANIE ,,MORALNOŚCI PANI DULSKIEJ”

3 września 2021 r. nasza  szkoła włączyła się do  ogólnopolskiej  akcji Narodowego Czytania.  Miejscem imprezy była   hala gimnastyczna.  W bezpiecznej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności uczniowie klasy VII b  zaprezentowali fragmenty  dramatu Gabrieli Zapolskiej. Dzięki dobrej interpretacji głosowej siódmoklasiści doskonale przedstawili charakter i temperament poszczególnych bohaterów utworu  czym na pewno  pobudzili wyobraźnię niewielkiego grona widzów.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólnym czytaniem Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Lekturą tegorocznej jubileuszowej 10. edycji wydarzenia jest Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Jest to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Znany powszechnie termin „dulszczyzna” został utworzony  w oparciu o dramat Gabrieli Zapolskiej.  ,,Dulszczyzna” to przede wszystkim zakłamanie, gra pozorów, podwójna moralność. Taka właśnie jest pani Dulska: zupełnie inna w domu, w swoich czterech ścianach, a inna dla reszty świata.