KONSTYTUCJA 3 MAJA

W tym roku obchodziliśmy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w nowożytnej Europie i drugiej po amerykańskiej spisanej ustawy zasadniczej.

Mimo iż Konstytucja 3 Maja przetrwała tylko rok, do rosyjskiej interwencji wojskowej latem 1792 roku, stała się dla następnych pokoleń Polaków powodem dumy, a pamięć o niej pomogła narodowi polskiemu przetrwać 123-lata rozbiorów. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791, jednak oficjalne obchodzenia święta pod zaborami było zabronione. Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku, oraz ponownie po upadku komunizmu w 1990 roku. 

            27.04.2018 r. w naszej szkole odbyły się 2 uroczyste apele poświęcone temu doniosłemu wydarzeniu. Montaż słowno-muzyczny z tej okazji zaprezentowali uczniowie klas II gimnazjum oraz klas VII.

           Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród społeczności naszej szkoły oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

W dniu 03.05.2018 r. młodzież naszej szkoły wystąpiła również w kościele parafialnym w Tucznej prezentując trzeciomajowy program artystyczny dla społeczności lokalnej. Taka uroczystość na pewno pozostanie we wspomnieniach wszystkich zgromadzonych w myśl słów Jana Pawła II: ,,Nie oderwiemy się od przeszłości. Nie pozwolimy jej sobie wyrwać z duszy”.